Є чимало способів зберігання літніх вітамінів на зиму. Ось 3 найпоширеніших із них.
Заморожування
- Саме заморожування дозволяє зберігати у фрутках і овочах запас вітімінів - до 90%, не кажучи вже про мікроелемнти - вони зберігються на всі 100%. Але при розморожуванні частина із них йде у сік: чим більше його, тим менше користі залишається у м'якоті. Заморожувння зберігає вітаміни довше за всі інші способи.
- При заморожуванні у продуктах можуть зберігатьися бактерії. Якщо продукт лежатиме після розморожуваня день у теплому місці, він може спричинити отруєння. Крім того, розморожені продукти не підлягють повторному замороженню й дуже швидко псуються. Так що з'їдати їх треба відразу ж.
- Перед змороженням пробланшуйте (облийте окропом або гарячою водою) овочі й фрукти, потім охолоджуйте декілька годин. Тепер можна заморожувати - запакуйте овочі й фрутки у спеціальні форми й спокійно ставте у морозильну камеру. Коли у формочках сформувалися "цеглинки" із плодів, можете виймати і пакувати у окремі пакети. Так легше виймати їх із морозильника, а плоди збережуть вологу.
Перетирання із цукром
- Дехто вважає, що перетерні із цукром ягоди на 100% збергіють вітаміни. Це зовсім не так. Внаслідок перетирання руйнується близько 30% всього вітамінного запасу. Велика кількість цукру виступає як потіжний концервант. Для того, щоб перетерті свіжі ягоди не псувалися, кількість цукру має бути не менше 60%. Так що, зберігаючи вітаміни ми одержуємо надто солодкий продукт, пепревантажений глюкозою та калоріями. Правда, цукор окисляє вітаміни, через що згодом їх кількість зменшується. Солодкі шматочки літа найкраще з'їсти на зиму.
- Перетерті свіжі ягоди швидко псуються при кімнатній температурі, так що їх слід збергіати лише при мінусовій.
- Перетріть ягоди у кухонному комбайні (або м'ясорубці), пересипаючи їх цукром (близько 100 г на 200 г ягід), розкладіть у банки і закрийте капроновими кришками. Порівняно із іншими способами це найменш солодкий рецепт, але й зберігати його слід не більше 3-4 місяці, на відміну від дуже солодкого варення, де концентркація цукру дозволяє зберігати продукт роками.
Пастеризація й варіння
- Після термічної обробки в продуктах залишається не більше 50% біологічної цінності фруктів та овочів. До того ж цукор продовжує окисляти вітаміни, і їх кількість згодом зменшуватиметься. А тому овочеві закуски, варення джеми й повидло - все це складене в банки фруктово-овочеве багатство і радує око, але користі для здоров'я приносить мало. Єдине, що залишається у цих продуктах, - мінеральні солі й рослинні волокна. На цьому переваги домашніх консервів вичерпуються. Втім, розмір збитку прямо пов'язаний іх тривалістю термічної обробки і висотою температури. Тобто чим вищі градуси й довший час пастеризації, тим більше корисних речовин із них вивітрюється.
Сушіння
- Якщо сушити на папері під сонечком - то більшість вітамінів "вивітрюється". Залишиться жалюгідних 20%. Якщо влаштувати примусове сушіння, то вітіманів можна зберегти у кілька разів більше. Для цього потрібно покласти сировину у суху картонну коробку (картонну, бо цей матеріал вбиває вологу), зверху ввімкнути лампу й вентилятор. Температура в коробці має бути 40-50 градусів С. Правда, мікроелементи (калій, залізо, магній, кальцій і фосфор) зберігаютьс майже повністю в кожному разі. Залишаються недоторканими й харчові волокна, що нормалізують діяльність шлунково-кишкового тракту.
- На поверхні висушених продуктів можуть залишитися мікроби, тому перед вживання їх треба ретельно висушити.