Весною на прилавках магазинів та базарів з'являється перша зелень. Це перше у році джерело природних вітамінів, що дарує нам природа. І зараз, коли після довгої зими наші внутрішні запаси вітамінів вичерпані, так хочеться купити пучок редиски чи зеленої цибулі.
Чим багата зелена цибуля
Пектинами. Вони здатні всмоктувати в себе рідину разом із шкідливими бактеріями й завдяки чому мають дизенфікуючу дію на шлунок і кишківник. Крім того, пектинові речовини цибулі охороняють слизову обоонку шлунку й кишківника від ушкоджень і сприяють її загоєнню.
Фітоцидами. Ці рятувальники активізують кишково-шлунковий тракт, стимулюють серцеву діяльність, зменшують рівень холестерину в крові, вбивають шкідливу мікрофлору порожнини рота, сприятливо впливають на роботу нирок.
Кварцетином. Це потужне радіопротекторне (виводить солі важких металів), регенеративна і протиракова речовина, що незамінна для людей, котрі страждають на виразку, онкологічну, хронічну захворювання, ішемічну хворобу серця.
Чим багатий редис
Ферментами. Завдяки цьому салад із соковитої редиски допомагаю краще засвоїти білкову їжу, підсилює обмін речовин. А це важливо для тих, хто страджає на ожиріння, цукровий діабет або подагру.
Солями. Свій сік редиски багатий солями калію, магнію, натрію, кальцію, заліза, сірки і фосфору. Його потрібно вживати разом із морквяним сокои - інакше він може "роз'їдати" слизову шлунка. Суміш цих соків відновлює оболонку шлунково-кишкового тракту, лікує від кашлю, полегшує протікання бронхіту і астми.
Гірчичною олією. Сама вона забезпечує типою гіркий смак редиски. Завдяки олії редис сприяє виділення жовчі, чищення жовчного міхура й печінки, є гарною профілактикою утворення каменів і виводить ті, що вже утворилися. Тільки для того, щоб не втратити цю цінну властивість гірчиці, редис треба їсти цілим: при нарізувані на шматочки гірчично-олійні компоненти починають швидко розкладатися.
Каротином. Корінь петрушки багатий цим пігментом, що відновлює сітківку очей і зір. Для того, щоб насити організм каротином, потрібно ретельно промити корінь, дріьно нарізати, залити окропом і прокип'ятити 10-15 хв. Потім остудіть відар і пийте по півскляки перед їдою 2-3 рази на день.
Інуліном. Цей вуглевод регулює обмін глюкози в крові. Завдякпи йому петрушка може стати природним замінником цукру для хворих на цукровий діабет.
Кальцієм і фосфором. Ці макроелементи зміцнюють кістки, збільшують силу м'язів. Особливо це корисно літнім людям.
Флавоноїдами. Це група потужних антиокседантів, які мають омолоджувальний ефект, виводять чужорідні речовини із організму, припиняють розвиток ракових пухлин і атеросклерозу.