П`ятниця, 26.04.2024, 18:17
Корисна порада
Меню сайту
Категорії розділу
Садівництво [44]
робота в саду
Город [26]
робота на городі та грядці
Господині [19]
поради для домашніх господинь
Природні ліки [26]
цілющі рослини, корисні рослини, народна медицина
Домашнє господарство [26]
поради господарям
Здоров'я [42]
корисні поради щодо нашого здоров'я, самопочутя, правильне харчування
Добавки [2]
шкідливі добавки Е
Різні [21]
різноманітні статті
Наше опитування
Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 408
Статистика



Український рейтинг TOP.TOPUA.NET
Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Форма входу
Логін:
Пароль:
Головна » Статті » Садівництво

Садівникові на замітку: Обрізувати правильно і вчасно

Щороку ряди садівників-любителів поповнюються новачками. Хтось недавно посадив сад, комусь він дістався у спадок. Усі знають одне: дерева потребують догляду, а от знань про їхні біологічні особливості бракує. Найбільш відповідальна складова догляду — обрізування. От садівники-початківці й запитують: чи обов’язково воно потрібне, чи можна обійтись без «калічення» рослин? Поговоримо про це, а також про принципові підходи до виконання цієї складної операції.

Така корисна операція...


Дерева після посадки проходять кілька періодів розвитку: росту і плодоношення; плодоношення і росту; плодоношення; згасаючого плодоношення й усихання. Обрізування суттєво впливає на силу росту, строки вступу в плодоношення, величину врожаю, якість плодів і на інші важливі властивості плодових дерев.

Ця операція допомагає боротися з періодичністю плодоношення, при формуванні крони запобігає оголенню гілок, утворенню розгалужень, що можуть призвести до розломів, загущення крони.

Поліпшуючи з допомогою обрізування освітлення крони, можна значно підвищити якість і розмір плодів. А неправильне, надмірне обрізування в молодих рослин може викликати загущення крони, значно затримати початок плодоношення, а в плодоносних — затримати ріст пагонів, що негативно впливатиме на їхню морозостійкість. Перш ніж починати обрізування конкретного дерева, важливо уявляти, чого треба досягти.

Вплив цього агрозаходу на плодові рослини різноманітний і залежить від ступеня обрізування (слабке, помірне, сильне), типу його (вкорочування або проріджування), від особливостей породи або сорту. Відповідно до віку рослин змінюється і завдання обрізування.

Кожному періоду — своє

У молодому віці, коли рослина швидко збільшується в об’ємі, обрізуванням треба допомогти їй вдало закласти скелет: сформувати достатню кількість скелетних гілок для одержання високих врожаїв; розмістити їх у просторі так, щоб кожна гілка мала можливість щонайдовше розвиватись у сприятливих умовах освітлення; сприяти обростанню скелетних розгалужень плодовими гілочками.

З початком плодоношення, крім того, обрізування має підтримувати силу приростів гілок, щоб поповнювати втрати від усихання обростаючих гілочок всередині крони, вберігати крону від загущення, щоб поліпшити умови освітлення і подовжити продуктивний період обростаючих гілочок, скоротити шлях обміну поживних речовин між коренями і надземною системою.

Взагалі протягом життя будь-якої плодової і ягідної рослини обрізування має чотири основні завдання: формування рослини, регулювання плодоношення, поліпшення умов освітлення всіх її частин і скорочення шляху обміну поживних речовин.


На мал. 1 показані деякі основні деталі обрізування гілок яблуні:

1. Річний приріст 2-річної гілки був укорочений слабо. Відтак бруньки пробудились майже на всій частині дворічного приросту: розвинулись плодові гілочки, бокові пагони помірного росту.

2. Головний приріст гілки укорочений сильно: було зрізано більше половини приросту. Внаслідок цього розвинулись головним чином сильні бокові розгалуження, а обростаючі гілочки відсутні.

3. У 4-річної гілки яблуні щорічно слабко, з допомогою пінцирування (прищипування), вкорочували однорічний приріст. У результаті вона добре розгалужена і обростаючі гілочки розвинуті.

4. У 5-річної гілки того ж сорту не вкорочували приріст. Внаслідок цього на ній немає сильних розгалужень. Розвинулись лише численні обростаючі гілочки, причому майже всі вони дуже слабкі і швидко відімруть.

5. У 2-річної яблуні бокове розгалуження Б за силою розвитку не поступається центральному провіднику А, тобто є його конкурентом. Його слід видалити, щоб запобігти утворенню розлому. Однак, якщо це розгалуження відходить від стовбура не під гострим кутом (понад 45°), можна й залишити, але вкоротити, підпорядкувати провіднику.

6. У 5-річної яблуні утворилося розгалуження, бо конкурент Б не був вчасно видалений або підпорядкований сильним укороченням провіднику А. Гілку Б тепер необхідно видалити або, якщо кут її відходження від стовбура більше 45°, дуже вкоротити.

Формування крони


Пропонується конкретна схема формування крони плодового дерева (мал. 2):

А — обрізування після посадки саджанця без крони (ліворуч), з кроною (праворуч); Б — обрізування дерева після першого року росту; В — обрізування після другого року росту; Г-Д — обрізування після третього-четвертого років росту;

Е — крона дерева після закладання скелетних гілок і видалення центрального провідника. Округлі крони яблуні, груші, сливи формують за розріджено-ярусною або поліпшеною комбінованою схемою з 4-5 скелетними гілками першого порядку (в першому ярусі розміщують 2-3 гілки із суміжних бруньок; наступні скелетні гілки розташовують поодиноко через 70-80 см від верхньої гілки ярусу і через 50-60 см одну від одної). На скелетних гілках першого порядку формують 5-6 скелетних гілок другого порядку. Після закладання всіх скелетних гілок крона сформована, тоді видаляють центральний провідник над верхньою одиночною 2-3-річною скелетною гілкою. В період повного плодоношення висота дерев на сильнорослих підщепах не повинна перевищувати 3-3,5 м.

 











Джерело: http://vilne.org.ua
Категорія: Садівництво | Додав: admin (27.07.2010)
Переглядів: 4663 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0




Додавати коментарі можуть лише зареєстровані користувачі.
[ Реєстрація | Вхід ]



Пошук

Друзі сайту
  Афоризми, смс, прикмети

Найкращі аватари

Найкращі Українські смс


Copyright MyCorp © 2024

Зробити безкоштовний сайт з uCoz